Ana Sayfa
Konut Kredisi
Taşıt Kredisi
İhtiyaç Kredisi
Banka Kredileri
Kredi Kampanyaları
Kredi Hesaplama Araçları
Hüseyin Aslan: Konut kredisi faizleri bu yıl düşüşe geçecek!
Yılın ilk çeyreğinde kredi talebinin güçlü seyrettiğini belirten Halkbank Genel Müdürü Aslan, bir tek konut kredilerinde sıkıntı yaşandığını söyledi. Düşük talebin sebebini aylık yüzde 1.40'lara varan faiz oranlarına bağlayan Aslan, konut kredilerinde kredi faizlerinin düşeceğini belirterek talebin yeniden canlanacağını kaydetti
Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aslan, geçtiğimiz yıl aylık 0.84 civarında olan konut kredisi faizlerinin şuan yüzde 1.40'a kadar çıktığını belirterek yılın ilk çeyreğinde bu sebeple konut kredilerine talebin düşük seyrettiğini belirtti. Bankanın 2011 finansal sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan Genel Müdür Hüseyin Aslan, yılın ilk ayları itibari ile kredi talebinin son derece güçlü olduğunu, yalnızca konut kredilerinde bir miktar talep düşüşü olduğunu, bunun da faiz oranlarındaki artıştan kaynaklandığını belirtti. Ancak gelecek dönemde konut kredilerinde bir miktar aşağı yönlü hareketin görülebileceğini ve konut kredileri talebinin canlanacağını dile getiren Aslan, diğer segment kredilerinde belirgin bir düşüşün görülmediğini kaydetti.
 
KREDİLERİ YÜZDE 29 ARTTIRDI
 
Aslan, Halkbank'ın 2005 yılından itibaren reel ekonomiyi desteklemeye daha büyük gayret gösterdiğini dile getirerek, sektördeki kredi büyümesinin kur etkisi hariç yüzde 30 düzeyinde olduğunu, Halkbank'ta ise yüzde 29,9 düzeyinde gerçekleştiğini anlattı. Bankanın krediler toplamının 2010 yılında nakit-gayri nakit toplam 57 milyar lira, 2011 yılında ise 74 milyar liraya ulaştığını belirten Aslan, kontrolsüz kredi büyümesinin yaratacağı sonuçların bilincinde olduklarını, bu sebeple sektördeki gelişmelere paralel strateji ve hedeflerle bilançolarını yönettiklerini ifade etti.
 
HALK GYO ARZ EDİLECEK
 
Aslan, 2012 yılında ülke ekonomisinin yüzde 4'ün üzerinde büyüyeceğini düşündüklerini, bu çerçevede kredilerde yüzde 18 büyüme hedeflediklerini belirtti. Süleyman Aslan, Ocak 2012'de Halk Faktoring'in kurulması yönünde aldıkları kararın ardından BDDK'ya başvurduklarını söyledi. Bankanın iştiraklerinden Halk Emeklilik'in de çok yakın zamanda bireysel emeklilik sisteminde faaliyet göstermeye başlayacağını dile getiren Aslan, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın halka arzının da 2012 yılı içerisinde planlandığını belirtti. .
 
HAFTADA 1 ŞUBE 20 İSTİHDAM
 
Şubeleşme ve istihdam yaratma konularında hızlı atılımlar gerçekleştirdiklerini, 2011 yılı boyunca 61 şube açtıklarını ve 13 bin 643 çalışana ulaştıklarını belirten Aslan, 2012 yılında ise 60 civarında yeni şube açacaklarını ve en az bin yeni personel istihdam edeceklerini belirtti. Aslan, "Bu haftada bir şube ve yine haftada 20 yeni istihdam anlamına geliyor" dedi.
 
Türkiye kusursuz fırtınada ayakta
 
Geride bıraktığımız yıl küresel ekonomide ve piyasalarda adeta "kusursuz bir fırtınanın" yaşandığı bir yıl olduğunu dile getiren Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aslan Avrupa'da yaşanan sıkıntıların tüm dünyayı etkilediğini, bu ülkelerdeki borç sorununun, bankacılık sistemindeki sıkıntıların piyasaların rahat nefes almasını engellediğini kaydetti. Ancak Türkiye'nin böylesine zorlu bir ortamda kusursuz fırtınanın içerisinde çok maharetli bir şekilde ayakta kalmayı başardığına işaret eden Aslan, muhtemelen Türkiye'nin 2011 yılında yüzde 8'in üzerinde bir büyüme gerçekleştireceğini, bunun da böyle bir ortamda başarı olduğunu ifade etti. Aslan, Türkiye'nin böyle bir zor dönemde başarı elde etmesinin üç ana nedeni olduğunu anlatarak, bu nedenleri; siyasi istikrar, uygulanan ekonomi politikaları ve Türkiye'nin bankacılık sisteminin son derece güçlü olması olarak sıraladı.
Yeni Şafak
Uzman Görüşleri
bilgi bankası
banka kredileri, kredi kartları ve birçok konuda bilgi sahibi olun.